Interneto svetainės priežiūros darbai

Sužinok iš ko susideda šie darbai bei kodėl jie yra tokie svarbūs.

Interneto svetainės priežiūros darbai

Šiai dienai verslui nebeužtenka pasirūpinti gražiu ir funkcionaliu tinklapiu, nes jį sukūrus ar atnaujinus toliau laukia nuolatiniai interneto svetainės priežiūros ir tobulinimo darbai.

Visų pirma – tai techninis atnaujinimas (WordPress, pasirinktos temos, modulių), kuris reikalingas tam, kad svetainės sistema tinkamai funkcionuotų bei būtų kiek įmanoma saugesnė.

Antra – turinio bei informacijos pildymas, atnaujinimas pagal įmonės ar veiklos vystytojo pasikeitusią situaciją (straipsnių kėlimas, prekių korekcijos, informacijos atnaujinimas, naujų paslaugų sukėlimas…).

Tenka pastebėti, kad svetainės priežiūros darbų sąvoka klientai sieja tik su antru punktu – sukurtos svetainės administravimo darbais. Tuo tarpu žinia, kad reikia pasirūpinti ir techniniais svetainės priežiūros klausimais – naujiena dažnam klientui, o net ir tie, kurie apie tai žino, retai nutuokia kokios pasekmės laukia tinkamai nepasirūpinus svetainės priežiūra.

Techninis atnaujinimas – kas tai?

WordPress – plačiai naudojama atviro kodo turinio valdymo sistema, o tai turi tiek pliusų, tiek minusų. Kadangi sistema taip plačiai naudojama, jai yra sukurta daugybė modulių/įskiepių bei skirtingų temų, kurių pagalba galima lengvai koreguoti bei plėsti svetainės funkcionalumą pagal esamus poreikius. Tai padeda sutaupyti daugybę laiko bei kaštų, nes nereikia kiekvienos naujos svetainės funkcijos programuoti nuo pradžių.

Tačiau atviro kodo sistema reiškia tai, kad yra kuriami ne tik vartotojams naudingi ir padedantys moduliui, bet ir kenkėjiško pobūdžio. Šios programos, plisdamos internete, ieško saugumo spragų svetainėse ir jų pagalba galima atlikti daug kenkėjiškų veiksmų – tarkime, pasisavinti privačius duomenis ir pan.

Tad sukasi užburtas ratas: atnaujinama turinio valdymo sistema patobulinant funkcionalumą, saugumą ir pan. -> atrandamos spragos ir joms pasinaudoti sukuriamos kenkėjiškos programos -> toliau su kitais atnaujinimais stengiamasi ištaisyti žinomas spragas bei tobulinti / diegti naujas galimybes. Dėl šios, labai svarbios, priežasties reikalinga nuolat atnaujinti svetainę į naujiausias versijas tiek TVS WordPress, tiek svetainėje naudojamą temą, tiek joje įdiegtus modulius.

Svarbu paminėti, jog atliekant interneto svetainės atnaujinimo darbus nėra garantijos, jog nesusidursite su jokiomis problemomis, nes šie darbai – tai prevencinė priemonė. Panašiai, kaip į kompiuterį įsidiegus antivirusinę programą – tikimybė, kad jūsų kompiuterį užkrės nepageidaujamais virusas ženkliai sumažėja, tačiau pilnai neišnyksta.

Taigi, jeigu nėra garantijų, kodėl to reikia?

Keičiasi įstatyminė bazė

Labai puikus pavyzdys, su kuriuo daugelis susidūrė – BDAR įsigaliojimas ES, palietęs daugelį internetinių svetainių savininkų, kurie turėjo pasirūpinti tinkama klientų duomenų apsauga. Reguliariai atnaujinant svetainę pasirūpinama, kad ji pilnai atitiktų įstatymų keliamus reikalavimus saugumui bei turiniui.

Keičiasi moduliai

Šiuo metu yra sukurta daugybė skirtingų modulių ir kasdien šis skaičius tik didėja. Tačiau jeigu jūsų pasirinktas modulis jau kelis metus nebuvo atnaujintas, jis gali ne tik tinkamai neatlikti savo funkcijų, bet ir kelti pavojų visam svetainės saugumui. Tad būtina jį keisti kitu.

Nuolat atsinaujinantis WordPress

Ši turinio valdymo sistema yra nuolatos tobulinama bei atnaujinama, taigi, siekiant sklandaus svetainės veikimo, reguliariai turi būti atnaujinamos ir naudojamos temos bei moduliai. Kitu atveju pasenęs modulis gali tapti nebesuderinamas su atnaujinta WordPress versija, pradėti strigti ar nustoti išvis veikti bei tapti spraga, per kurią į svetainę gali patekti kenkėjiškas turinys.

Saugumas

Liūdniausios pasekmės laukia tuomet, kai neprižiūrima svetainė paveikiama virusų – tuomet laukiantys nuotykiai gali būti patys įvairiausi, deja ne patys maloniausi. Svarbu paminėti tai, kad net ir nuolat atnaujinant svetainę negalima 100% teigti, jog pavyks išvengti visų galimų nesklandumų bei nepareikalaus papildomo biudžeto, tačiau bus daug lengviau pastebėti kylančias problemas ir laiku jas pašalinti.

Kaip atlikti interneto svetainės atnaujinimo darbus?

Svarbu – prieš atliekant bet kokius darbus svetainėje būtina pasidaryti svetainės atsarginę kopiją.

Svetainės atnaujinimo darbai atliekami tokiu eiliškumu:
– atnaujinti naudojamus modulius;
– atnaujinti naudojamą temą, bei kitas temas;
– atnaujinti TVS WordPress;
– jei rodo, kad prie modulių yra galimų atnaujinimų – tuomet juos atlikti pakartotinai.

Po atliktų atnaujinimų būtina patikrinti ar tikrai niekas „nesugriuvo“ ir toliau tinkamai funkcionuoja bei, atsižvelgiant į situaciją, imtis priemonių. Atlikus atnaujinimus sistemoje, gali įvykti pokyčiai, dėl kurių skirtingi elementai gali „nebesusikalbėti“. Dėl to viena ar kita svetainės dalis gali būti netinkamai atvaizduota ar sutrikti kuri iš funkcijų.

Kuo didesnė ir sudėtingesnė svetainė – tuo daugiau laiko ir dėmesio reikia paskirti svetainės testavimui. Tai labai svarbu. Atlikusi svetainės atnaujinimo darbus, visuomet būtina skirti dėmesio patikrinti, kaip veikia atnaujinti moduliai. Pasitaiko, kad neiškarto pasimato vieni ar kiti nesklandumai.

Atnaujinimo darbų dažnumas kiekvienu atveju – individualus. Atnaujinimo darbus reikia atlikti priklausmai nuo svetainės situacijos, dydžio ir turimų laiko resursų. Didesnėms svetainėms atnaujinimus gali reikėti atlikti bent kartą per savaitę, kai mažesniosioms gali užtekti ir 1 – 2 kartų per mėnesį. Mano nuomone, nepriklausomai nuo svetainės dydžio, atnaujinimus reiktų atlikti bent kartą per mėnesį, taip apsidraudžiant nuo galimų grėsmių.

Taip pat rekomenduotina bent kartą per mėnesį praskenuoti svetainę su saugumo moduliu. Jeigu šis modulis yra įdiegtas, jis automatiškai atlieka reguliarius skenavimus ir siunčia ataskaitas elektroniniu paštu, tačiau būtų puiku kartą į mėnesį atlikti ir išsamų patikrinimą, kurio metu aptinkamos sudėtingesnės, įsislaptinusios grėsmės.

Tuo pačiu galima kartą per mėnesį atidžiau peržvelgti Google pateikiamus duomenis Search Conole paskyroje, kur taip pat galima pastebėti galimus nesklandumus svetainėje.

Pabaigai…

Iš esmės, tai svetainės naudojamų modulių, temos ir WordPress neatnaujinimas į naujausias versijas gali išaukti dvi pagrindines pasekmes:
– Virusai. Svetainė bus lengvai pažeidžiama ir nesaugi naudotis;
– Svetainės administravimo darbai. Jei svetainė neatnaujinama tai po pusmečio tokioje svetainėje rizikinga imtis bet kokių korekcijų, nes negali žinoti, kada ir kurioje vietoje ji gali pradėti „byrėti”. Tad kai kreipiasi naujas klientas su prašymu atlikti, kad ir minimalią korekciją, tuomet visada informuoju, kad visų pirma turiu atnaujinti svetainę, t. y. pasidaryti atsarginę kopiją, tam, kad esant reikalui būtų galima atkurti duomenis. Tuomet reikia atnaujinti naudojamus modulius, temas ir tik tada galima kalbėti apie reikiamas atlikti korekcijas. Priešingu atveju. imtis darbų yra labai rizikinga…

Jei negalite skirti papildomų finansų, kad ją prižiūrėtų specialistas – tuomet išmokite tai atlikti patys. Tinkamai pasidarę atsarginę svetainės kopiją, nepavykus atnaujinimui visada galėsite ją atstatyti.